درباره خانه باقری گرگان

موزه صنایع دستی گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو
آشنایی با موزه صنایع دستی گرگان
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
کاخ آقا محمد خان قاجار-اجاره ماشین-اجاره خودرو
درباره کاخ آقا محمد خان قاجار
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

خانه باقری گرگان

اجاره خودرو برای خانه باقری گرگان

در حدفاصل محلات نعلبندان و سرچشمه و در حاشیه جنوبی یکی از معابر اصلی و پرگذر بافت قدیم گرگان خانه باقری قرار دارد.اجاره خودرو گلستان معبری که بنای امام زاده نور را به بازار و تکیه نعلبندان و سپس تکیه سرچشمه متصل می نماید.مجموعه باقری با قدمتی بیش از ۱۵۰سال یکی از بناهای شاخص در بافت تاریخی شهر گرگان است که نمونه‌ای ارزشمند از معماری بومی مسکونی به شمار می‌رود.

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

این بنا با مساحتی درحدود سه هزار مترمربع ، ۷ حیاط، ۴۲ اتاق و چهار در دارد. در میان خانه‌های تاریخی باقی مانده در شهر، خانه باقری یکی از وسیع ترین و سالم ترین نمونه‌ها است. عرصه این بنا ۱۹۵۰ مترمربع و زیربنای مجموع فضاهای سرپوشیده آن ۱۵۵۵ مترمربع می باشد.خانه از ترکیب متناوب فضاهای باز و بسته و بر اساس نوعی سازماندهی مجموعه‌ای ساخته شده‌است که حیاط‌های تقریبا غیر هندسی و متعدد، در آن نقشی برجسته دارند.

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

این بنا در وضعیت فعلی دارای ۷ حیاط با اندازه و فرم‌های گوناگون است که عبارتند از دو حیاط اندرونی، دو حیاط بیرونی، حیاط هشتی، حیاط مطبخ و حیاط سرطویله که در مجموع با ۴ ورودی به شبکه معابر اطراف بنا راه پیدا می‌کنند.با بررسی نقش هندسه در فضاهای باز و بسته این بنا و کمرنگ بودن آن این واقعیت مشخص می شود که بنا در یک مرحله ساخته نشده و در مراحل مختلف تاریخی شکل گرفته ‌است. در برخی از پنجره‌های خانه، چشم انداز جنگل‌های اطراف شهر قاب گرفته شده‌است.

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

اجاره ماشین برای خانه باقری گرگان

مصالح به کار رفته در مجموعه باقری متنوع هستند چوب، سفال، آجر، خشت، کاهگل، سنگ، گچ و شیشه عمده این مصالح را تشکیل می دهند،اجاره ماشین گلستان اما اوج هنرنمایی معماران و آفرینندگان بخش های مختلف بنا در عناصر چوبی مشاهده می شود. درها، پنجره ها، نرده ها و شیرسرها اجزایی از بنای باقری هستند که نهایت ظرافت و هنرمندی در خلق زیبا و کارآمد آنان به چشم می خورد و در واقع هر کدام به تنهایی اثری هنری و ارزشمند هستند. در تابستان‌های گرم و شرجی گرگان، فضای داخلی این خانه شرایط مناسبی برای آسایش محیطی ساکنان پدید می‌آورد و سختی اقلیم را قابل تحمل می‌کرد.

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو

گستردگی خانه و پرهیز از فشردگی فضاها، تعداد زیاد بازشوها، ارتباط بسیار زیاد فضاهای بسته با باز و احاطه اتاق‌ها از ۲ یا ۳ طرف توسط فضای باز، جرزهای قطور و جهت گیری مناسب بنا، از ویژگی‌های معماری اقلیمی در این خانه هستند که رسیدن به هدف آسایش محیطی را ممکن می‌سازند.کرایه ماشین هم چنین بام‌های سفالپوش و شیبدار و طره‌ای، و نیز ارتفاع گرفتن کف فضاهای طبقه پایین از سطح طبیعی زمین، ترفندهایی مناسب جهت مقابله با اثرات مخرب اقلیم پرباران و رطوبت سطحی زمین بر بنا به شمار می‌روند.

بر اساس مستندات مختلف از جمله اظهارات معمارین و ساکنین کهنسال و در قید حیات بنا، عکس‌های قدیمی خانواده باقری و نیز شواهد موجود در بنا که با پژوهش دقیق و علمی در جریان مطالعات مربوط به طرح مرمت این بنا به دست آمده‌است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *