درباره کاخ آقا محمد خان قاجار

خانه باقری گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو
درباره خانه باقری گرگان
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
برج گرگان-اجاره ماشین-اجاره خودرو
نگاهی به برج گرگان
آذر ۱۳, ۱۳۹۶
کاخ آقا محمد خان قاجار-اجاره ماشین-اجاره خودرو

کاخ آقا محمد خان قاجار-اجاره ماشین-اجاره خودرو

کاخ آقا محمد خان قاجار

 

اجاره خودرو برای کاخ آقا محمد خان قاجار

کاخ آقا محمدخان قاجار در گرگان خیابان کاخ، روبروی دبیرستان ایرانشهر واقع شده است.به عبارتی این کاخ در نزدیکی دروازه بسطام سابق حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلی قرار دارد.اجاره خودرو گلستان کاخ آقامحمدخان قاجار یک بنای دو طبقه است که توسط حکمران مازندران ساخته شده و منسوب به آقا محمدخان قاجار است.

کاخ آقا محمد خان قاجار-اجاره ماشین-اجاره خودرو

گروهی معتقدند که در واقع، این بنا که فرم دارالحکومه‌های استرآباد را دارد به‌دستور شخص آقامحمدخان ساخته نشده ولی گروهی دیگر معتقدند که این بنا توسط آغا محمدخان قاجار ساخته شده است.

ویژگی‌های معماری و اسلوب ساخت بنا نشانگر آن است که بنا متعلق به قرن ۱۲ هـجری قمری می‌باشد. این کاخ دارای بخش‌های مختلفی از جمله عمارت دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرنگی عباس خانی و سلسیان خانی می‌باشد.این کاخ قاجاری به دیوانخانه ساری و تخت مرمر تهران شبیه بود و جیمز موریه، جهان‌گردی که تقریباً ۲۰۰ سال پیش، از این کاخ دیدن کرده است.

کاخ آقا محمد خان قاجار-اجاره ماشین-اجاره خودرو

اجاره ماشینبرای کاخ آقا محمد خان قاجار

از در ورودی بزرگ طلاکاری و نقاشی شده باغ که اکنون اثری از آن بر جای نیست، خبر داده و نوشته جلوی در ورودی، میدانی است که به در اصلی کاخ منتهی می‌شود.اجاره ماشین  از در ورودی راهی کشیده که دو طرف آن را درختان مرکبات کاشته بودند و همه پربار بود.اجاره ماشین گلستان آخرین قسمت این راه به دیوانخانه عالی می‌رسد که دو ستون عظیم چوبی دارد که بر روی آن‌ها نقوشی از قهرمانان قدیم ایران دیده می‌شود.

در اطراف این کاخ، توپخانه و دیوانخانه هم بوده است که در زمان پهلوی اول تخریب شدند. همچنین این بنا ابتدا نمای آجری و گچ داشته است که در زمان پهلوی اول روی آن سیمان کشیده شده و با الحاقاتی که به آن اضافه گردید، بنا تغییر شکل پیدا کرد.

این بنا تاکنون در اختیار نهادی نظامی در استان گلستان بوده ولی با هماهنگی‌ها و توافقاتی که صورت گرفته قرارست برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی به‌ شکل کامل مرمت شده و طبق شنیده ها به موزه زنان و دفاع مقدس تغییر کاربری داده شود.کرایه ماشین این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *